Konieczny Franciszek
Aktualności » Konieczny Franciszek
Konieczny Franiszek, ur. w 1919 r. w Chmielowie (gm. Działoszyce). W 1940 r. wstąpił do ZWZ, a w 1942 r. - AK. Zaprzysiężony jako żołnierz kompanii "Dzięcioł" w Działoszycach.
5 sierpnia 1944 r., podczas pacyfikacji Skalbmierza, walczył w oddziale Brzozy II przy obsłudze ckm-u w sekcji Józefa Majchra. Uczestniczył w rozbrajaniu Niemców na terenie kolei waskotorowej.
Po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski wstapił do konspiracyjnej grupy "Grom", stawiając opór nowej władzy. We wrześniu 1945 r., mimo zlozenia broni i ujawnienia sie został aresztowany w Działoszycach i przewiziony na posterunek MO do Słaboszowa. Tutaj był przetrzymywany wraz z plut. Józefem Kulą (Felek). 19 października (w nocy) nastąpiły też aresztowania w Sancygniowie, Lipówce i Opatkowicach.
W Słaboszowie dokonano selekcji zatrzymanych. Na furmankę wsadzono Franciszka Koniecznego, Józefa Kulę i Henryka Wójcika, którego w trakcie jazdy uwolniono. Natomiast okrutnie znęcano się nad Franciszkiem Koniecznym, któremu wybito oko, połamano ręce oraz kluto bagnetem. Na skutek wykrwawienia Franciszek Konieczny i Józef Kula zmarli w pobliżu Giebułtowa (pow. miechowski).
Z Działoszyc przybył dr Karol Grębowski, który stwierdził, że strzelano do nich już po zgonie. Po ciało Franciszka Koniecznego przybył jego brat Jan Konieczny i Marcin Pieron. Pogrzeb odbył się na cmentarzu parafialnym w Działoszycach. Sprawa bestialskiego mordu nigdy nie doczekała się pełnego wyjasnienia.
23 grudnia 1993 r., postanowieniem Prokuratury w Kielcach, śledztwo zostało umorzone z uwagi na brak "motywu dzialania, chociażby zemsty".