Historia
Parafia » Historia
Zobacz zdjęcia kościoła: galeria 1 , galeria2
Kościół św. Piotra i Pawła został wzniesiony w 1400 r. kosztem Piotra Sancygniowskiego, sędziego sandomierskiego. W epoce baroku został przebudowany, zachowując jednak części gotyckie. Wyposażenie wnętrza zawdzięcza świątynia Antoniemu Grodzickiemu, podczaszemu zatorskiemu, a wykonanie snycerzom krakowskim. Stąd też ołtarz główny posiada bogatą architekturę i rokokową dekorację rzeźbiarską oraz obraz Ukrzyżowania pędzla Łukasza Orłowskiego z ok. połowy XVIII w. W świątyni zachowała się też kamieniarka renesansowa z końca XVI stulecia, przypisywana mistrzowi Santiemu Gucciemu lub jego pińczowskiemu warsztatowi: portal z prezbiterium do zakrystii, chrzcielnica z piaskowca, sakramentarium oraz piętrowy nagrobek Jakuba Sancygniowskiego, starosty szydłowskiego, i jego żony Anny. Ciekawy jest też nagrobek klasycystyczny z 1804 r. Stefana Dembowskiego, kasztelana czechowskiego i jego żony Ewy z Tarłów. Ponadto w ściany świątyni wmurowane są tablice epitafijne z XIX w.
"...kościół ufundował i wybudował pierwszy właściciel wsi - Piotr Sancygniowski....do parafii należały wtedy tylko 4 wsie: Sancygniów, Biedrzykowice, Opatkowice i Iżykowice. Te wsie będą stanowić zrąb parafii sancygniowskiej aż do dnia dzisiejszego. ...parafia powstała, zdaniem Długosza, z dwóch parafii już wówczas istniejących, a mianowicie, z parafii słaboszowskiej i działoszyckiej".
Konstrukcja kościoła: "...składał się on z dwóch części - chóru i zakrystii, już wtedy sklepionej, czyli pierwotnie wygląd sancygniowksiej świątyni odbiegał zdecydowanie od późniejszej bryły i był bardzo małą budowlą. ...kościół został zbudowany przez Piotra Sancygniowskiego w 1400 roku."
Dzisiaj w kościele sancygniowskim jest pięć ołtarzy. Ołtarze, szczególnie Ołtarz Wielki, poddawane były co jakiś czas renowacji. Na przykład w r. 1927 Ołtarz Wielki został rozebrany i odnowiony. Na podstawie wizytacji dziekańskiej wiadomo, że ołtarz ten był odnawiany za ks. Madeja. Po drugiej wojnie światowej płótno obrazu zostało odnowione w r. 1956. Konserwacją zajął się wtedy Centralny Zarząd Muzeów i Ochrony Zabytków, którą zlecono ministerstwo. Restauracji poddano też ołtarze boczne, np., w 1893 r. wizytator odnotował że odnowiona dwa ołtarze; w 1975 r. renowacji poddano obraz Matki Boskiej.
W 1994 r. kościół wzbogacił się o obraz Najświętszego Serca Jezusa - podał w akcie wizytacji dziekan skalbmierski - Józef Kyzioł.
Wykaz plebanów: |