Konieczny Franciszek

Biografie » Konieczny Franciszek

Konieczny Franciszek  ur. w 1919 r. w Chmielowie (g. Działoszyce). W 1940 r. wstąpił do ZWZ, a w 1942 r. - AK. Zaprzysiężony jako żołnierz kompanii "Dzięcioł" w Działoszycach.
5 sierpnia 1944 r., podczas pacyfikacji Skalbmierza, walczył w oddziale Brzozy II przy obsłudze ckm-u w sekcji Józefa Majchra. Uczestniczył w rozbrajaniu Niemców na terenie kolei wąskotorowej.
Po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski wstąpił do konspiracyjnej grupy "Grom", stawiając opór nowej władzy. We wrześniu 1945 r., mimo złożenia broni i ujawnienia sie został aresztowany w Działoszycach i przewieziony na posterunek MO do Słaboszowa. Tutaj był przetrzymywany wraz z plut. Józefem Kulą (Felek). 19 października ( w nocy) nastąpiły też aresztowania w Sancygniowie, Lipówce i Opatkowicach. W Słaboszowie dokonano selekcji ztrzymanych. Na furmankę wsadzono Franciszka Koniecznego, Józefa Kulę i Henryka Wójcika, którego w trakcie jazdy uwolniono. Natomiast okrutnie znęcano się nad Fanciszkiem Koniecznym, któremu wybito oko, połamano ręce oraz kłuto bagnetem. Na skutek wykrwawienia Franciszek Konieczny i Józef Kula zmarli w pobliżu Giebultowa (pow. miechowski).
Z Działoszyc przybył dr Karol Grębowski, który stwierdził, że strzelano do nich już po zgonie. Po cialo Franciszka Koniecznego przybył jego brat Jan Konieczny i Marian Pieron. Pogrzeb odbył się na cmentarzu parafialnym w Działoszycach. Sprawa bestialskiego mordu nigdy nie doczekała się pelnego wyjaśnienia.
23 grudnia 1993 r., postanowieniem Prokuratury w Kielcach, śledztwo zostało umorzone w uwagi na brak "motywu działania, chociażby zemsty".

kontakt: rafalparyz@onet.eu