Zespół teatralny z Sancygniowa

Biografie » Adam Zawartka » Zespół teatralny z Sancygniowa

 

 W 1939 roku, budynek ten zajęli wysiedleńcy z obszarów zachodnich. Członkowie straży widząc potrzeby zespołu teatralnego, zrobili w remiozie strażackiej scenę i podłogę dla przychodzących gości na występy. W latach 1940 - 1945, zespół teatralny prowadził Graja Ludwik i Zawartka Mieczysław, od 1945 do 1957 roku prowadził zespół Orkisz Piotr a w roku 1958 Orkisz M. Od 1959 roku do 1985 roku, prowadził zespół Adam Zawartka. W 1961 roku wybudowano "Dom Strażaka" w tym to budynku, co dało większe możliwości dla całego zespołu, oraz więcej miejsc dla widzów: ładna scena, zakulisy, okna i troje drzwi.

Z dniem 1 stycznia 1962 roku, powstała czynna Świetlica Gromadzka w Sancygniowie, której kierownikiem został wybrany Adam Zawartka. Zespół teatralny od założenia cieszył się dużą popularnością lokalną. Mieszkańcy wsi jak i okoliczni mieszkańcy Sancygniowa, często i licznie przybywali na spektakle i imprezy. Adam Zawartka miał swe doświadczenia aktorskie, ponieważ od młodych lat był związany z teatrem w Sancygniowie. Grał w rolach młodego i starego, handlarza i żyda itd. W swej pracy jako kierownik zespołu, gdzie występował jako reżyser, szukał, dopasowywał rekwizyty dla każdej z ról. Prowadził w swej pracy w świetlicy kółka zainteresowań tj.: brydż, szachy, warcaby, konkursy piosenek ludowych, oraz różne konkursy zgadywanek dla dzieci i młodzieży. W świetlicy odbywały się różne uroczystości państwowe, narady, szkolenia, spotkania z oficerami WOjska POlskiego, lakarzami, władzami, prawnikami, szkolenia rolnicze prowadzone przez fachowców służby rolnej, kursy szycia i gotowania. W lipcu i sierpniu świetkica pełniła rolę przedszkola dla dzieci rolników, aby rodzice mogli spokojnie pracować w polu w sezonie żniwnym.

Władza Powiatowa Kultury i Oświaty w Pińczowie widząc dobrą pracę w świetlicy wiejskiej w Sancygniowie, przychodziła z pomocą szkoląc fachowo kierowników świetlicy, a czasem przyjeżdżając, organizowała tutaj różne rozrywki muzyczne i artystyczne, konkursy i zgadywanki.

Władza wojewódzka Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w KIelcach, jak i Wojewódzki Dom KUltusy, wziął pod opiekę Amatorski Zespół Teatralny w Sancygniowie, gdzie prowadził Amatorski Zespół Teatralny w Sancygniowie, całe lata poświęcał się występom i odgrywaniu swych przedstawień teatralnych w różnych miejscowościach i na różnych występach, przeglądach i eliminacjach teatrów amatorskich jak: Staszów, Lubcza, Bogucice, Nawarzyce, Kielce, Jędrzejów, Strawczyn, Busko, Opatowiec, Działoszyce, Kazimierza Wielka, Pińczów i miejscowości dawnej Gminy Sancygniów.

Zespół teatralny liczył osób od 3 do 15. W zależności od swoich scen, aktorzy nie mieli wymagających ról i zawsze mówili prostym językiem. W scenach przewijały sie elementy humoru przeplatane z powagą a nawet prawdziwymi dramatami. Kierownik Adam Zawartka poświęcał czas na znalezienie scenariusza, który by odpowiadał wysepom w danej wsi lub na danych konkurskie lub przeglądzie teatralnym. 

W 1972 roku udział Amatorskiego Zespołu Teatralnego na I Przeglądzie zespołów teatralnych O.S.P. Polski południoej w Pińczowie. Adam Zawartka został odznaczony odznaką Zasłużony Działacz Kultury oraz Honorową Odznaką Z.M.W. [Związek Młodzieży Wiejskiej]

Z dniem 1 stycznia 1973 roku nasza świetlica z Gromadzkiej przechodzi do Gminnej Świetlicy Gminy Stępocice, oraz cały jej teren. Praca w Gminnej Świetlicy w Sancygniowie odczuła poprawę działalności społczno - kulturalnej wsi. 

W 1973 roku nasz zespół teatralny bierze udział w II Przeglądzie Zespołów Teatralnych O.S.P. Polski Południowej w Częstochowie.

W 1976 roku Amatorski Zespół Teatralny bierze udział w V Przeglądzie w V Przeglądzie Polski Południowej w Paczkowie. 

W 1982 roku zespoł teatralny, jako wiejski bierze udział w III-cim Ogólnopolskim Spotkaniu Zespołów O.S.P. w Paczkowie.

W 1983 roku 26 - 28 czerwca, nasz zespoł teatralny bierze udział w konkursie artystycznym wsi polskiej w Krynicy - zostaje tam nagrodzony.

W dniu 3 września 1978 roku zespół teatralny z Sancygniowa obchodził 50 lecie istnienia. Zaproszonych gości było ok. 60 osób. N a scenie odbyły się dwa przedstawienia "Żyd w beczce" i "Piąty nieboszyk" - kazdy aktor występujący w tych sztukach, został wynagrodzony przez Urząd Wojewódzki Domu Kultury z Kielc po 500zł. W 1985 roku zespół wystwił sztukę teatralną w Kinie Relaks w Działoszycach pt. "Baśka".

 

Amatorskie Zespół Teatralny w Sancygniowie Amatorskie Zespół Teatralny w Sancygniowie Amatorskie Zespół Teatralny w Sancygniowie Amatorskie Zespół Teatralny w Sancygniowie

 

 

02.04.2017

kontakt: rafalparyz@onet.eu